Reprotoxikus készítményekhez kapcsolódó jelentés

Reprotoxikus készítményekhez kapcsolódó jelentés

Minden, amit a reprotoxikus készítmények használóira vonatkozó jelentési kötelezettségről tudni kell, a legfontosabb tudnivalók összefoglalva:
A témával kapcsolatban általános tájékoztatást kaptak tőlünk az őszi konferencián, illetve a "Kártevőirtók lapja" online magazinunk legutóbbi számának 2-4. oldalán, ez utóbbi itt megtekinthető: Magazin 7. szám

1.  Mi a jelentési kötelezettség jogszabályi alapja?

  • 55/2023. évi GMF rendelet (amely többek között meghatározza, hogy mely anyagok kaptak rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító besorolást) https://njt.hu/jogszabaly/2023-55-20-8P, ez alá a besorolás alá került a véralvadásgátló hatóanyagokat tartalmazó termékek bizonyos köre 
  •  a 93/1993. évi munkavédelmi törvény, melynek 63/C §-a előírja az adatszolgáltatási kötelezettséget https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99300093.TV, ez az előírás régóta fennáll, de a kártevőirtóirtó szakemberek csak azáltal váltak érintetté, hogy az előző jogszabály reprotoxikus besorolásba vonta a rágcsálóirtó szerek bizonyos körét.

2. Kiket érint ez a jelentési kötelezettség? 

  • Személyi hatály: azok a kártevőirtó vállalkozások (akár egyéni vállalkozó vagy társas vállalkozó), aki a 2024. évben akár csak 1 alkalmazottat foglalkoztattak vagy akár csak 1 alkalommal külső megbízottat vontak be a munkavégzésük során. 
  • Tárgyi hatály egyszerűen megfolgalmaza: fenti feltételeknek megfelelő vállalkozás, aki legalább egy alkalommal használt olyan rágcsálóirtószert, amely véralvadásgátló hatóanyagot tartalmazott 30 vagy a fölötti ppm mennyiségben. Véralvadásgátló hatóanyag: bromadiolon, brodifakum, difenakum, difetialon. A jelentési kötelezettség kiterjed azokra a rágcsálóirtószerekre is, amelyek 2 hatóanyagúak (pl. 2,5 ‰ bromadiolon +2,5 ‰ difenakum = 5 ‰ véralvadásgátló hatóanyag → magasabb, mint 3 ‰, vagyis 30 ppm, tehát fennáll a jelentési kötelezettség). 
  • Tárgyi hatály jogszabályi megfogalmazásban: CLP rendelet szerint 1A vagy 1 B kategóriába sorolt anyag, amit a termék biztonsági adatlapjának 2. pontjában H340, H350 vagy H360 mondattal kell jelölni (+ a GSH08 pictogram "fekete alak tüdős jelöléssel").  Ahol ez szerepel, azokra a termékekre vonatkozik a jelentési kötelezettség. Megjegyzés: mi áttanulmányoztuk valamennyi termékünket, eszerint csak a véralvadásgátló hatóanyagú rágcsálóirtószerek tartoztak ebbe a kategóriába (rovarirtó szerek nem!), abból is csak a 3 ‰ feletti hatóanyagtartalmú készítmények. 

3. Mi a pontos teendője az értintett szakembereknek/cégeknek? 

  1. Ki kell gyűjteni, hogy mely személyek dolgoztak 2024-ben reprotoxikus termékekkel. Ezen személyekre vonatkozóan össze kell gyűjteni a jelentendő adataikat (név, TAJ szám, FEOR szám, hány éve dolgozik ilyen termékkel, stb.) ezeket kell majd a bejelentő lap 3. pontjába egyenként felvinni. Ha több személyt kell jelenteni, akkor azokat pótlapon kell megtenni. 
  2. Ki kell gyűjteni, hogy milyen reprotoxikus termékekkel dolgoztak ezek a foglalkoztatottak 2024-ben összesen (csak a 30 ppm feletti, véralvadásgátló hatóanyagú rágcsálóirtószerekre vonatkozik!), azokat hatóanyagonként kell kigyűjteni és az érintett dolgozók által kihelyezett mennyiséget meghatározni (pl. kg-ban). Ezeket az adatokat a bejelentő lap 2. pontjában kell megadni (a MEGE által kiküldött útmutató segít a CAS számok és egyéb technikai adatok kitöltésében). 
  3. Ki kell tölteni a bejelentő lapot a fentiek figyelembe vételével: bejelentő lap link
  4. A kitöltött bejelentő lapot ki kell nyomtatni, a cég vezetőjének aláírni, majd az üzemorvossal! is alá kell iratni és e-papír formájában a területileg illetékes kormányhivatal Foglalkozásfelügyeleti és Munkavédelmi hatósága felé beküldeni 2025. január 10-ig (ez egy hivatalos, ügyfélkapus hozzáféréssel működő elektronikus levelezési felület, melyen hatóságok részére lehet írásos anyagokat küldeni, aki nem használta még, kérje pl. a könyvelője segítségét). Van, akinek az üzemorvos küldi be az illetékes munkaügyi hatóság részére, ez megegyezés kérdése (az üzemorvos vélhetően tud segíteni az illetékes hatóság megnevezésében is).
  5. A sikeres beküldésről kapott visszaigazolást érdemes elmenteni és a bejelentéshez kapcsolódó valamennyi számítást, dokumentumot megőrizni.